Diversity... Openness... Balance... Innovation... Synergy... ... since 1999

 
 19.01.2010
IV Dzień Ochrony Danych Osobowych

Dzień 28 stycznia jest przez Radę Europy celebrowany na pamiątkę otwarcia do podpisu Konwencji 108 Rady Europy z 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Polska włączyła się w organizację Dnia Ochrony Danych Osobowych. Pierwszy taki dzień odbył się 28 stycznia 2007 r. Z okazji obchodów IV Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych serdecznie zaprasza na Dzień Otwarty, który odbędzie się 28 stycznia 2010 r. w godzinach 10.00 – 14.00 w siedzibie Biura GIODO w Warszawie (budynek Intraco, ul. Stawki 2).

Dzień ochrony danych osobowych ma zwrócić uwagę wszystkich obywateli państw Europy na kwestie związane z ochroną danych i przyczynić się do podniesienia poziomu wiedzy w tym zakresie.

Prawo do prywatności, prawo do ochrony danych stanowi obecnie jedno z podstawowych praw w społeczeństwach demokratycznych. Potrzeba ochrony danych kojarzona jest z dynamicznym postępem gospodarczym i technologicznym, zwłaszcza w dziedzinie informatyki. Ale jak walczyć o prywatność w dobie Internetu, w świecie wszechobecnych kamer, systemów RFID i GPS, globalnego przepływu informacji, totalnego wścibstwa i ekshibicjonizmu? Jak chronić prawo do prywatności jednostki? Jak pogodzić korzystanie ze zdobyczy techniki ułatwiających codzienne życie z prawem do ochrony danych? Czy warto z tego prawa rezygnować na rzecz innych demokratycznych praw, np. wolności słowa czy bezpieczeństwa publicznego, wobec zagrożenia terroryzmem, rozwoju nowych technologii?
Postęp gospodarczy, rozwój nowych technologii - zwłaszcza informatycznych, spotęgował zagrożenie tej sfery prywatności człowieka, jaką stanowią jego dane osobowe. Poszerzenie zakresu danych gromadzonych o obywatelach przez różne instytucje publiczne i prywatne, uzyskanie technicznej możliwości tworzenia, łączenia i przesyłania ogromnych baz danych spowodowało, iż sprawowanie przez jednostkę kontroli nad obiegiem i treścią dotyczących jej informacji, stało się utrudnione. Dlatego objęto tę sferę prywatności ochroną państwa.

 

http://www.giodo.gov.pl/410/id_art/3266/j/pl/
 

 


na górę na górę
Nasze wartości   |  Misja   |  "bądź PES"   |  Polityka prywatności   |  Nota prawna   |  Kontakt   |  SMS   |  Praca
© Copyright 1998 - 2021 by DOBIS. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzezone.
Ważne: w naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron.
Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić poprawne działanie witryny.