Diversity... Openness... Balance... Innovation... Synergy... ... since 1999

 
 10.11.2010
Strzeżonego...

 

Większość koncentruje się na rozbudowanym systemie zabezpieczeń przed włamaniem z zewnątrz, a jednocześnie nie dostrzega możliwości ataku od wewnątrz, czyli ze strony pracowników zatrudnionych w firmie. Często osoba obdarzona zaufaniem, która posiada dostęp do wewnętrznych systemów informatycznych firmy lub jej poufnych danych nie jest w żaden sposób kontrolowana, a jej nieautoryzowane działania, często trudne do wykrycia, działają na szkodę organizacji. Z tego względu ważnym elementem zarządzania w firmie staje się Zarządzanie Ryzykiem Nadużyć i Korupcji.
Ponieważ napastnik wewnętrzny to zazwyczaj osoba obdarzona zaufaniem i upoważniona do dostępu do systemów wewnętrznych, to często trudno wykryć, kiedy podejmuje niechciane działania na szkodę pracodawcy. Większość napastników wewnętrznych dokonuje operacji, które można uznać za niewiele odbiegające od ich normalnych obowiązków, z tego względu stosuje się specjalne techniki monitorowania, skanowania i procedury pracy, aby skutecznie przeciwdziałać nadużyciom. Środki zapobiegawcze techniczne i organizacyjne mogą pomóc w ustaleniu, czy ktoś działa na szkodę firmy i mogą ograniczyć straty.
Szczególnie polecamy materiały przygotowane przez Stowarzyszenie Biegłych ds. Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych (ACFE Polska), które można odnaleźć pod adresem:
http://www.acfe.pl/pl/wp-content/uploads/acfe_22_10_2009_v_7.pdf

 

JO
 


na górę na górę
Nasze wartości   |  Misja   |  "bądź PES"   |  Polityka prywatności   |  Nota prawna   |  Kontakt   |  SMS   |  Praca
© Copyright 1998 - 2021 by DOBIS. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzezone.
Ważne: w naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron.
Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić poprawne działanie witryny.