![]() ![]()
![]() ![]() |
![]() |
Usługi![]() ![]() ![]() Ład korporacyjny w IT
IT Governance (ład korporacyjny) jest czymś nowym w naszej rzeczywistości. Najczęściej ten termin jest rozumiany jako kodeks dobrych praktyk w zarządzaniu IT. Przyjmuje się, że przedsiębiorstwa stosujące zasady IT Governance posiadają przejrzyste i dobrze zarządzane działy informatyki, stosują dobre praktyki w zarządzaniu i tym samym aktywnie wspierają całą organizację w odnoszeniu sukcesów. IT Governance to nie jest tylko sama informatyka, ale także szereg praktyk związanych z zarządzaniem informacją oraz wiele działań nietechnicznych na poziomie strategicznym, np. zarządzanie personelem czy opłacalnością przedsięwzięć. Stosowanie jasnych reguł ładu korporacyjnego buduje zaufanie i pokazuje, że IT nie generuje nadmiernego ryzyka biznesowego, co więcej... daje gwarancję osiągnięcia zamierzeń biznesowych poprzez uzyskiwane korzyści „netto”.
Działania IT Governance prowadzą również w sferze finansowej do ukazywania, że poniesione nakłady były słuszne, a ryzyko operacyjne jest utrzymywane na akceptowalnym przez zarządy poziomie. Dotyka się tutaj również kwestii decyzyjności – organizacje poprzez implementację ładu korporacyjnego sprawiają, że pracownicy mają pełną świadomość podejmowanych decyzji oraz biorą odpowiedzialność za swoje decyzje.
IT Governance został spopularyzowany na kanwie wydarzeń w USA związanych z upadkiem firm takich jak ENRON. Sprawa ta była szeroko komentowana na całym świecie, ponieważ było to wydarzenie nie tylko ekonomiczne, ale również społeczne – wiele osób straciło pracę i swoje oszczędności. Kwestia dojrzałości organizacji była dyskutowana, co zaowocowało pojawieniem się ustawy SOX (The Sarbanes-Oxley Act of 2002) i spopularyzowaniem takich narzędzi jak COBIT.
Instytut zajmujący się ładem korporacyjnym w IT (IT Governance Institute) opublikował COBIT jako narzędzie, które mówi, co w obszarze IT należy zrobić, aby osiągnąć odpowiednią dojrzałość. COBIT dzieli IT na kilkadziesiąt procesów i dla każdego z nich opisuje: jakie działania są potrzebneω jak wyniki tych działań będą monitorowane i raportowaneω co będzie symptomem sukcesu, kto w strukturze organizacji jest odpowiedzialny za te działania. Najnowsze wydanie COBIT ma kilkaset stron i jest dostępne bezpłatnie na stronie www.isaca.org. Lektura nie jest łatwa, dlatego IT Governance Institute stworzył szereg dodatkowych materiałów ukazujących: procesy IT i ich zależności ze standardami przemysłowymi, zalecenia i rekomendacje dla procesów związanych z szeroko rozumianym obszarem IT, aby ewaluowały w kierunku zapewnienia ładu korporacyjnego i wspierania działania biznesu.
DOBIS oferuje szereg usług związanych z wprowadzeniem IT Governance i uzyskaniem odpowiedzi na następujące pytania:
W czasie wdrożenia IT Governance w organizacji DOBIS aktywnie uczestniczy w procesie dostarczając odpowiednie narzędzia i metody do efektywnego modelowania dojrzałości organizacji IT. Firma oferuje między innymi silne wsparcie w obszarze GRC (Governance, Risk and Compliance) oparte na sprawdzonych narzędziach i praktykach takich jak:
Zapraszamy do zapoznania się z felietonami na temat IT Governance:
TK
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |