Diversity... Openness... Balance... Innovation... Synergy... ... since 1999

 

Usługi

 10.05.2010
Pomiar dojrzałości / Benchmarking IT

Pomiar dojrzałości

Zrozumienie czynników biznesowych oraz ocena ryzyka są kluczowymi elementami sukcesu przy budowaniu strategii IT. Realizacja celów biznesowych w oparciu o narzędzia IT może być trudna, jeśli nieznany jest obecny stan procesów zarządzania w obszarze informatyki. Pomiar dojrzałości ma na celu ocenę stopnia wspierania celów biznesowych i IT przez funkcjonujące procesy za pomocą modeli zawartych w standardach takich jak COBIT, Val IT, CMMI czy ITIL. Wyznaczenie w organizacji poziomu dojrzałości wskazuje zarządzającym efektywność IT i jakość dostarczania wartość dodanej dla organizacji oraz poziom wsparcia strony biznesowej.

Benchmarking

Posiadając informacje na temat własnej organizacji, benchmarking pozwala sprawdzić, jak wygląda efektywność informatyki na tle innych podmiotów, konkurentów w danej branży. Porównanie się z konkurencją czy liderami rynku, zarówno w kraju jak i za granicą, daje realne wskazówki na temat kierunku, w jakim należy rozwijać informatykę, aby utrzymać odpowiedni poziom konkurencyjności organizacji. Benchmarking jest przydatny w procesie decyzyjnym wtedy, gdy chcemy określić nakłady, jakie należy ponieść na informatykę lub wskazać procesy technologiczne, które pomogą utrzymać przewagę konkurencyjną albo jeśli chcemy zdefiniować sposoby zarządzania informatykami i samym działem IT.

Opis usługi

Usługi DOBIS w zakresie pomiaru dojrzałości organizacji IT i benchmarkingu obejmują:
 • Ocenę dojrzałości procesów informatycznych wg standardów:
  • CobiT - pod kątem nadzoru korporacyjnego w IT,
  • Val IT - pod kątem wartości dodanej generowanej dla organizacji przez dział IT,
  • ITIL - pod kątem zarządzania usługami IT,
  • CMMI - pod kątem prowadzenia projektów IT i rozwoju oprogramowania.
 • Porównanie organizacji klienta ze światowymi trendami, w szczególności biorąc pod uwagę firmy o podobnym profilu działalności i podobnej wielkości.
 • Porównanie organizacji klienta z jej konkurentami na rynku polskim i światowym.

Unikalne badania informatyki w Polsce

W 2009 roku pod patronatem Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz przy współudziale firm Klastra CGE przeprowadziliśmy badanie IT Governance 2009, które miało na celu popularyzację zarządzania informatyką w oparciu o zasady ładu korporacyjnego oraz uzyskanie rzetelnego obrazu zarządzania IT w Polsce. W trakcie badania skontaktowaliśmy się z kilkuset organizacjami w Polsce, wśród których byli przedstawiciele wielu branż oraz instytucji publicznych. Wyniki badania IT Governance w Polsce 2009 stanowią wiarygodną bazę do porównania sytuacji w kraju z międzynarodowymi trendami w zakresie IT Governance oraz wykorzystania dobrych praktyk w zarządzaniu IT. Podsumowaniem badania były 2 ekskluzywne raporty, analizujące wykorzystanie dobrych praktyk zarządczych w polskich organizacjach, które były prezentowane m. in. na stronach Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz w tygodniku Computerworld (wydanie nr 08/2010, artykuł „Wierzący, mało praktykujący”).
 

Nasze doświadczenie

Dysponujemy profesjonalną kadrą konsultantów, którzy posiadają doświadczenie w przeprowadzaniu badania dojrzałości w firmach farmaceutycznych, szkołach wyższych oraz organizacjach o zasięgu globalnym, działających na rynku usług finansowych.

Ciekawe linki

 

PW
 


na górę na górę
Nasze wartości   |  Misja   |  "bądź PES"   |  Polityka prywatności   |  Nota prawna   |  Kontakt   |  SMS   |  Praca
© Copyright 1998 - 2023 by DOBIS. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzezone.
Ważne: w naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron.
Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić poprawne działanie witryny.